blog

Aplikacje dla żeglarzy. Polecane na Mazurach.

Aplikacje dla żeglarzy to nie tylko moda ale i bezpieczeństwo podczas pływania. Mazury to z pewnością wyjątkowe jeziora na mapie Polski i świetne miejsce by spróbować swoich sił w żeglarstwie. Region ten przyciąga pięknem przyrody oraz licznymi jeziorami. Są one szczególnie cenione przez miłośników wody oraz sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że Mazury słyną z żeglarstwa.

Czarter jachtów jest coraz bardziej popularny. Zarówno doświadczeni żeglarze, jak i amatorzy podczas wypływania na mazurskie jeziora korzystają coraz częściej z nowoczesnych aplikacji na telefon, które ułatwiają kontrolę pogody oraz poprawiają ich bezpieczeństwo na wodzie. Jakie to są aplikacje dla żeglarzy i jakie funkcje posiadają? Z których warto korzystać? Poznaj nasze typowania. 

gWindy.com

Pierwszą z aplikacji, którą często znajdziemy w telefonach żeglarzy, jest Windy.com. Jest to aplikacja do wizualizacji warunków pogodowych panujących na wodzie oraz ich przewidywania. Innymi słowy, jest to aplikacja pogodowa, z pewnością niezbędna dla każdego żeglarza. Główną cechą charakterystyczną Windy.com jest to, że jest to aplikacja niezwykle intuicyjna oraz prosta w obsłudze. Jednocześnie została opracowana tak, aby bardzo szczegółowo przekazywać użytkownikom dane pogodowe.

Ogromną zaletą jest również to, że Windy oferuje wszystkie dostępne i wykorzystywane na świecie modele prognoz pogody. Są to globalne ECMWF, GFS i ICON oraz lokalne NEMS, AROME, ICON EU i ICON-D2 (dla Europy), NAM i HRRR (dla USA) i ACCESS (dla Australii). Dane dotyczące prognozy pogody zawierają najważniejsze informacje, takie jak prognozowany wiatr, opady, fale, temperatura, ciśnienie oraz wskaźnik CAPE.

Ponadto dzięki aplikacji Windy poznamy szczegółowy Meteogram oraz Airgram. Dokładność danych aplikacja zawdzięcza radarom satelitarnym i dopplerowskim oraz tym, że wykorzystuje 55 000 kamer pogodowych i pobliskich stacji pogodowych umożliwiających prognozowanie pogody w czasie rzeczywistym. Aplikacja umożliwia korzystanie w ponad 40 różnych językach, dodawanie ulubionych miejsc, ustawienie jednostek metrycznych oraz łatwą i intuicyjną obsługę. Z pewnością sprawdzi się podczas czarteru jachtu na mazurskich jeziorach.

Żegluj – No 1 w aplikacje dla żeglarzy

Miłośnicy mazurskiego żeglarstwa z pewnością powinni zaopatrzyć się w aplikację Żegluj. Jest to darmowa nawigacja wodna idealna podczas żeglugi na mazurskich jeziorach. W aplikacji zawarto mapy z najważniejszymi miejscami, takimi jak porty, niebezpieczne miejsca, linia brzegowa, stacje benzynowe, czy miejsca gdzie można zjeść. Dużą zaletą aplikacji jest to, że można z niej korzystać również poza zasięgiem Internetu. Dodatkowo Żegluj umożliwia rozmowy z innymi żeglarzami, prowadzenie statystyk, dostęp do aktualnego położenia GPS, czy najważniejsze numery kontaktowe w przypadku konieczności wezwania pomocy. 

Żegluj to aplikacja mobilna dla żeglarzy

Żegluj to aplikacja mobilna dla żeglarzy

Niezależnie od tego, czy posiada się duże doświadczenie w żeglarstwie, czy dopiero zaczyna przygodę w tym obszarze, aplikacje dostępne na telefony do pobrania ze sklepu Play lub App Store z pewnością ułatwią żeglugę po mazurskich jeziorach. Pozwolą nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy, ale jednocześnie zapewnią najważniejsze informacje o portach i atrakcjach turystycznych.

W naszej ocenie jest to jedna z lepszych aplikacji dla osób, które decydują się na swój pierwszy czarter jachtów na Mazurach. Sami jej używamy i polecamy. Do tego jest bardzo przyjazna w użyciu. 

Mazury Mini Locja

Zbiór najważniejszych informacji przydatnych podczas żeglowania po mazurskich jeziorach znajdziemy w aplikacji Mazury Mini Locja, która została stworzona przez doświadczonego żeglarza. Dzięki temu znajdują się tam najważniejsze, a przede wszystkim praktyczne i przydatne na jeziorach informacje. Z aplikacji poznamy podstawowe znaki żeglugowe, skorzystamy z kompasu, czy poznamy najważniejsze numery alarmowe niezbędne na Mazurach. Oczywiście aplikacja wyposażona jest w mapę mazurskich jezior, która zawiera oznaczone porty, kanały, mosty, najważniejsze atrakcje turystyczne, czy informacje gdzie znajdują się sklepy i stacje benzynowe. Ponadto Mazury Mini Locja zawiera precyzyjne informacje o aktualnej i prognozowanej pogodzie.

Portuj.pl

Ciekawą, a co najważniejsze praktyczną aplikacją jest Portuj.pl. Aplikacja ta zawiera najważniejsze informacje o wszystkich portach znajdujących się na mazurskich jeziorach. Będzie więc skarbnicą wiedzy dla żeglarzy pływających w tym rejonie. Baza portów to nie tylko ich lokalizacja, ale również szczegółowy opis danego portu np. w Giżycku. Aplikacja opisuje, co w danym porcie się znajduje, jakie atrakcje turystyczne, hotele lub inne miejsca noclegowe, gdzie dobrze można zjeść, jak duża jest infrastruktura sanitarna, czy dostępne są w pobliżu sklepy.

aplikacje dla żeglarzy

aplikacje dla żeglarzy – portuj.pl

Ponadto w portuj.pl znajdują się najważniejsze dane kontaktowe do konkretnych miejsc oraz opnie pozostawione przez osoby odwiedzające dany port. Cenną informacją dla żeglarzy są również podane ceny za najważniejsze atrakcje oraz możliwość cumowania, czy skorzystania z infrastruktury sanitarnej. Aplikacja z pewnością przyda się każdemu żeglarzowi, który chce zwiedzić mazurskie porty i poznać ich największe atrakcje. Dostępna w obydwu sklepach jako aplikacje dla żeglarzy: Google Play i App Store

Taider aplikacja

Kolejną aplikacją wartą uwagi jest Taider. Jest to aplikacja nawigacyjna posiadająca dokładne mapy mazurskich jezior. W aplikacji znajdują się informacje na temat głębokości, lokalizacji portów, pomostów i miejsc do cumowania oraz mielizn, lasów czy miejsc zabudowania. Dzięki tak dokładnym mapom batymetrycznym bezpiecznie można żeglować nawet po zmroku. Taider zawiera również najważniejsze informacje o portach, co z pewnością ułatwi wybór miejsca najbardziej odpowiadającego preferencjom żeglarzy. Dodatkowo aplikacja zawiera dane o dzikich miejscach, a nawet mieliznach i przeszkodach na wodach, które nie są oznakowane bojami i została wyposażona w system ostrzegania przed takimi miejscami. Zaletą aplikacji poza jej dokładnością jest również prosta i intuicyjna obsługa. Minusem jest to, że dostępna jest tylko dla użytkowników telefonów APPLE. 

Seabook nie na Mazury

Jeśli ktoś postanowi popływać po morzu to już na zachętę umieszczamy w tym zestawieniu aplikację Seabook. Seabook to aplikacja stworzona z myślą właśnie o żeglarzach oraz miłośnikach wody, szczególnie morza. Jest to bowiem aplikacja, wykorzystywana również przez marynarzy podczas długich rejsów. Stanowi ona swego rodzaju podręcznik z najważniejszymi terminami i wiedzą niezbędną podczas rejsów po morzu, czy też czarterowania jachtów na jeziorach. Seabook dostarczy nam wiedzy na temat międzynarodowego kodu sygnałów, COLREG, czyli międzynarodowych przepisów dotyczących zapobiegania zdarzeniom na morzu, czy GMDSS – globalnego morskiego systemu ratowania i bezpieczeństwa.

Ponadto aplikacja udostępnia informacje na temat bezpieczeństwa na pokładzie, nawigacji na morzu oraz o zdrowiu osobistym podczas pobytu na wodzie. Oczywiście Seabook dostarczy nam najważniejszych informacji o meteorologii morskiej. Co jest istotne, aplikacja może pracować w trybie offline. Sprawdzi się zarówno dla osób doświadczonych, jak i dopiero zaczynających przygodę z żeglarstwem. Dużo większe zastosowanie aplikacja będzie posiadała na morzu, ale można po nią sięgnąć również podczas żeglowania po jeziorach.

Aplikacje dla żeglarzy to udany urlop, spokój i poczucie większego bezpieczeństwa. Dzięki nim wiemy na jakim jeziorze są ciekawe porty lub restauracje. Trzeba tylko pamiętać, że żadne aplikacje dla żeglarzy nie są wstanie zastąpić doświadczenia i wypływanych godzin na wodzie.