blog

Czy można wynająć jacht bez patentu?

Chcesz spędzić wakacje na Mazurach w wypożyczonym jachcie? Marzy Ci się niezapomniana przygoda na wodzie? Zastanawiasz się, czy do prowadzenia jachtu potrzebujesz konkretnych uprawnień? Okazuje się, że bez problemu wynajmiesz jacht bez patentu – jeśli tylko zdecydujesz się na jednostkę, która spełnia konkretne warunki.

Dzięki temu sprawdzisz, czy taka forma spędzania wolnego czasu jest naprawdę dla Ciebie i Twoich bliskich. A jeśli Ci się spodoba, kto wie… być może w kolejnym sezonie zdecydujesz się na uzyskanie uprawnień i czarter większego jachtu? Sprawdź, jak wynająć jacht bez patentu. Mazury stoją przed Tobą otworem! 

Wynajem jachtu bez patentu – przepisy 

Jednym z najważniejszych dokumentów regulujących przepisy żeglarskie jest Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej. To głównie ona wskazuje, jakie jednostki pływające można prowadzić bez uprawnień po mazurskich wodach. Wśród innych przepisów, z którymi warto się zapoznać, znajdziesz m.in. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

Co zatem mówią polskie przepisy – jaki jacht bez patentu możesz wynająć? Na Mazurach (oraz po innych wodach śródlądowych) bez uprawnień popłyniesz:

  • jachtem żaglowym o długości do 7,5 m w kadłubie;
  • łodzią motorową dowolnej długości o mocy silnika maks. 10 kW;
  • jachtem motorowym o długości do 13 m w kadłubie, o mocy silnika maks. 75 kW i o maks. prędkości ograniczonej do 15 km/h.

Masz zatem do wyboru niewielkie jachty z żaglami (wykorzystujące do poruszania się przede wszystkim siłę wiatru) oraz jachty motorowe (pływające dzięki silnikowi). Jaką łódź wybrać?

Jacht bez patentu

Jaki jacht bez patentu można wynająć? Najpopularniejsze opcje

Chociaż jacht żaglowy na Mazurach to bardzo ciekawe rozwiązanie, nawet niewielka jednostka wymaga podstawowych umiejętności żeglarskich oraz dokładniejszej wiedzy – głównie na temat wiatru i jego wpływu na pracę żagli. Sporo armatorów wypoczynku na wodzie decyduje się więc na czarter łodzi żaglowych na Mazurach bez doświadczenia i patentu.

Co zatem wybrać? Najpopularniejszą opcją są tzw. houseboaty na Mazurach. To małe jachty motorowe o charakterze spacerowym, które nadają się do rekreacji zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Wyposażenie obejmuje nie tylko wygodne łóżka, lecz także toaletę, prysznic, ogrzewanie i kuchenkę wraz z przyborami do gotowania. Przykładem są popularne jednostki Stillo 30 oraz Nautica 830

Houseboaty są bardzo chętnie wynajmowane przez rodziny, grupy znajomych, a nawet żądnych przygód seniorów. Wiele osób w ogóle nie schodzi na ląd – pływają po prostu od portu do portu! To niezapomniane przeżycie, które gwarantuje jednocześnie niczym niezakłócony relaks na wodzie. Chodź ja osobiście wolę bardziej jachty żaglowe ale pewnie i na houseboat na Mazurach przyjdzie czas ;-). 

Nic dziwnego, że to taka popularna opcja – „barki mieszkalne” są wygodne do prowadzenia (nawet w węższych kanałach), bardzo zwrotne i płyną z niewielką prędkością. Mają ponadto napęd motorowy, który umożliwia żeglugę nawet w bezwietrzne dni. Dzięki temu houseboaty zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu wodnego. Houseboaty są lubiane i preferowane przez turystów z Niemiec. 

To najlepsze rozwiązanie dla tych miłośników wody, którym zależy na wygodnym, bezpiecznym i jednocześnie ciekawym spędzeniu czasu na Mazurach. 

Jacht bez patentu

Pływanie jachtem bez patentu – najważniejsze zasady

Decyzja zapadła – chcesz wynająć jacht na Mazurach i wybrać się w niezapomniany rejs. Czarter jachtu bez patentu to świetna opcja na początek, gdy dopiero chcesz wypróbować ten sposób na wakacje. Mało kto poprzestaje jednak tylko na jednym rejsie – gdy złapiesz bakcyla, chętnie wrócisz na mazurskie wody!

Chociaż zgodnie z przepisami wynajem jachtów bez patentu jest możliwy w przypadku określonych jednostek, warto pamiętać również o kilku zasadach. Co zrobić, aby zapewnić sobie i bliskim maksymalne bezpieczeństwo?

1. Wybierz odpowiedni termin czarteru

Jeśli nie masz doświadczenia w pływaniu łodzią, rozważ termin poza sezonem (np. w czerwcu lub wrześniu). Lipiec i sierpień to czas, gdy na mazurskich wodach ruch jest bardzo duży. W innych miesiącach znacznie łatwiej poruszać się nie tylko po jeziorach, lecz także w portach. Jest spokojniej i taniej. My osobiście pływamy przede wszystkim poza sezonem wakacyjnym. 

2. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami żeglowania

Czarter jachtu bez patentu jest możliwy pod warunkiem, że przed rejsem odbędziesz krótkie szkolenie na temat obsługi łodzi oraz bezpieczeństwa na wodzie. Jeśli wynajmiesz jacht w Klar Czarter, przed wypłynięciem przejdziesz właśnie taki kurs. Dzięki temu dowiesz się, jak dokładnie obsługiwać jacht i na co zwracać uwagę podczas rejsu.

Podobnie jak w przypadku ruchu drogowego – również na wodzie obowiązują konkretne przepisy. To właśnie dzięki nim jednostki pływające mogą poruszać się po jeziorach i kanałach bezpiecznie oraz komfortowo. Zasady reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Zanim wypłyniesz, warto się z nimi zapoznać!

Jacht bez patentu

3. Postaw na sprawdzoną firmę czarterową

Wynajem jachtów na Mazurach jest niezwykle popularny – nic więc dziwnego, że znajdziesz sporo firm, które czarterują takie łodzie. Na jaką się zdecydować? Nasze doświadczenie podpowiada by zwrócić uwagę na jakość obsługi, formę płatności i możliwość poczytania opinii o wcześniejszych czarterach. Mamy na Mazurach firmy czarterowe, które istnieją po 10 czy 15 lat i to jest pewna gwarancja, chodź ostatnie 3 lata pokazały, że nowa firma, która ma na siebie pomysł i potrafi zadbać o swoich klientów – nie raz lepiej obsługuje niż wieloletnie firmy. Wszystko zależy od właściciela, kultury organizacyjnej i jakości floty czarterowej na Mazurach. 

Zadbaj o to, by firma oferowała ubezpieczenie OC i AC jachtu, a także wsparcie techniczne na wodzie. Dzięki temu w razie potrzeby szybko uzyskasz pomoc, np. w przypadku uszkodzenia czy awarii jachtu. Warto też mieć wiedzę czy czarterowany jacht ma GPS, który w razie awarii szybko umożliwi armatorowi serwis naszego jachtu. 

4. Zadbaj o bezpieczeństwo załogi podczas rejsu

Jeśli wybierzesz sprawdzoną firmę czarterową na Mazurach, jacht będzie wyposażony w niezbędne przybory i akcesoria ratunkowe. Zadbaj o to, by każdy uczestnik rejsu doskonale wiedział, gdzie znajdzie m.in. koło, kamizelki czy apteczkę. Ustalcie też najważniejsze zasady bezpieczeństwa – szczególnie jeśli płyniesz z dziećmi. Wszystko sprawdź przez pierwszym wypłynięciem. Po sezonie 2022 na Mazurach wiemy już, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły bardzo mocno weryfikować dokumentacje jachtów przy wypłacie polis ubezpieczeniowych.

Czy to ważne dla klientów? Bardzo bo brak takich dokumentów jachtu jak przegląd techniczny, aktualny dowód rejestracyjny jachtu – może spowodować, że TU odmówi wypłaty odszkodowania z polisy a wtedy właścicieli jachtu biorącego udział w kolizji albo armator jachtu będzie dochodził od nas roszczeń o pokrycie kosztów naprawy lub utraty zdrowia uczestników wypadku wodnego. 

houseboat Stillo 30

houseboat Stillo 30

Jak wynająć jacht bez patentu? Mazury od A do Z

Jeśli zdecydujesz się na konkretną firmę czarterową oraz odpowiedni dla siebie termin, kolejnym krokiem jest wybór łodzi. W Klar Czarter masz do dyspozycji dwie nowoczesne jednostki houseboat, które wynajmiesz bez patentu. To wygodne i łatwe do prowadzenia housboaty:

  • Nautika 830 – 2 zamykane kajuty, w sumie komfortowe 6 miejsc;
  • Stillo 30 – 3 zamykane kajuty, w sumie komfortowe 6 miejsc.

Później wystarczy zarezerwować wybrany termin – zrobisz to wygodnie przez internet lub telefonicznie. Przed rejsem należy opłacić całość i wpłacić kaucję. U nas robisz to wszystko przelewem i otrzymujesz fakturę VAT.  Zaraz przed wypłynięciem odbędziesz również niezbędne szkolenie. Dzięki temu dowiesz się, jak prowadzić wybrany jacht, jaki dokładnie ma układ i co się w nim znajduje.

Czy czarter jachtu bez patentu jest dla Ciebie? Tak, jeśli…

…kochasz przygody i szukasz sposobu na niesamowite chwile z bliskimi! Wynajęcie jachtu bez patentu to dla wielu osób dopiero początek przygody z żeglowaniem. Warto wypróbować taką opcję, jeśli lubisz aktywne wakacje i zależy Ci na tym, by zdobyć wspomnienia na całe życie. Bez uprawnień wynajmiesz przede wszystkim wygodny houseboat, w którym bezpiecznie i w komfortowych warunkach popłyniesz przed siebie.

Jeśli chcesz wstąpić do magicznego mazurskiego świata, postaw na czarter jachtu bez patentu. Mazury to doskonałe miejsce na wakacje! Jeziora mazurskie tylko czekają, by pokazać Ci swoje piękno.

Zapraszamy

Klar Czarter na Mazurach

Maciej Straus

P.S Jacht bez patentu to dla wielu początek przygody na Mazurach. My jednak rekomendujemy aby przejść weekendowe szkolenie na sternika motorowodnego lub udać się na pierwszy czarter z kimś doświadczonym. Nie brakuje wypadków i tragedii na wodzie, gdybyśmy wszyscy mieli więcej wyobraźni i pokory przed wodą to byłoby bezpieczniej i mniej utonięć. Jacht bez patentu to też promocja czarteru ale żaden MOPR i Policja nie uchronią nas przed bezmyślnością albo brakiem doświadczenia.