blog

Ile kosztuje czarter jachtu na Mazurach?

Szczególnie w okresie wakacyjnym zagadnienie „ile kosztuje czarteru jachtów na Mazurach” staje się niesamowicie popularne. Nic dziwnego, ponieważ żeglarstwo to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Czarterem jachtów interesują się przede wszystkim osoby, które uwielbiają spędzać aktywnie urlop, żeglując w ciszy i spokoju. Często jednak taka forma wypoczynku okazuje się być dosyć kosztowna. Dowiedz się, ile kosztuje czarter jachtu żaglowego na mazurach oraz co dokładnie składa się na koszty wynajęcia jachtu żaglowego. W innym artykule dowiesz się o kosztach czarteru houseboata na Mazurach. Zapraszamy

Ile kosztuje czarter jachtu na Mazurach?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w okresie wakacyjnym zdecydowana większość firm wyczarteruje Ci jacht w systemie sobota – sobota lub ewentualnie niedziela – niedziela. Oznacza to, że trzeba liczyć każdą cenę za dobę w ujęciu 7 nocy lub 6 do wynajmu. Poza sezonem jest wiele firm, które wynajmują na krótsze okresy a nawet weekendy.  

  • jachty żaglowe dla 2-4 osób – jeśli zdecydujemy się na wynajem jachtu żaglowego np. Sasanka 660, koszt wyniesie od 180 do 250 złotych za dobę. Innym popularnym jachtem dla 2-4 osób jest Antilla22, za którą zapłacimy średnio od 180 do 280 złotych
  • jachty żaglowe dla 6-8 osób – to nieco większe żaglówki, których koszty zaczynają się od około 310 złotych za dobę. W przypadku Maxusa 24 ceny rozpoczynają się od około 320 złotych, natomiast kończą na kwocie do 460 złotych w sezonie wysokim. Antilla 24 lub 26 to z kolei koszt od 280 złotych do 420 złotych za dobę.
  • jachty żaglowe dla 8-10 osób – czyli przykładowo Maxus  28, Antilla 33, Tes 32, Maxmus 33, Janmor 32 czy Antilla 30. Ich koszt może wynosić od 450 złotych do około 950 za dobę.

Czarterując jacht, należy zwrócić uwagę na to, jak długi jest czarter. Nierzadko firmy proponujące jachty na określoną ilość dni, wyceniają je, zakładając, że czarter jachtu potrwa minimum tydzień. W niektórych przypadkach, kiedy wyrażamy chęć czarteru na krótszy okres czasu, wynajem będzie musiał być wyceniony indywidualnie. W większości firm taka polityka jest standardem. Często marki zastrzegają również minimalny czas wynajmu, który przeważnie wynosi 3 dni poza sezonem wakacyjnym oraz 6-7 dni w szczycie sezonu czarterowego.

Czarter jachtów na Mazurach

Co trzeba doliczyć do ceny jachtu?

Decydując się na czarter jachtu, trzeba pamiętać również o uiszczeniu kaucji zwrotnej w wysokości najczęściej około 1000 zł – 2000 zł. W przypadku większych jachtów kaucja może dochodzić nawet do 3 tysięcy złotych. Jeśli oddamy jacht, który będzie niesklarowany po rejsie, zdamy go w nieodpowiednim porcie czy pozostawimy na jego terenie brudne naczynia, czy odpadki w zależności od firmy oferującej czarter z kaucji mogą zostać potrącone duże kwoty lub cała kaucja. W niektórych firmach istnieje możliwość ubezpieczenia kaucji. Jednak jest to nadal rzadka praktyka.

Dodatkowym kosztem będzie również pobyt psa na jachcie. Jeśli chcemy zabrać ze sobą w rejs czworonoga, należy doliczyć około 400 złotych do kosztów ogólnych wynajmu jachtu. Należy jednak pamiętać o tym, że za szkody wynikające z jego obecności w dalszym ciągu odpowiadamy. Sprzątanie takiego jachtu jest dużym wyzwaniem i rodzi dodatkowe koszty. Osobiście nie polecamy pływania z psem ze względu na jego dobro. Sprawa jest bardzo indywidualna i zależna od wielu kwestii. Nie każdy pies lub ciasnotę jachtu i upał. 

Dodatkowe opłaty czarterowe

Do ceny czarteru często należy doliczyć koszty sprzątania i paliwa. Opłata za sprzątanie jachtu przeważnie wynosi 150-250 złotych, jednak nie jest wliczone w nią przykładowo opróżnianie toalety czy zużytej wody z prysznica oraz umywalki, których koszt może wynosić kolejne 200-250 złotych. Zazwyczaj na wyposażeniu wynajmowanego jachtu znajduje się 5 litrów paliwa, które wliczone jest w cenę. Za paliwo w późniejszym czasie zapłacimy z własnej kieszeni. Wynajmując jacht, poniesiemy również koszty postoju w portach czy w przypadku Mazur opłaty za śluzę w Guziance.

Ceny portów mazurskich 

W tym zakresie nie ma jednolitej polityki i cennika, który by się różnił kwotami. Porty są gminne lub prywatne i bardzo różnią się sposoby wyliczania opłaty za postój jachtu, nawet na jedną dobę. Coraz częściej można się spotkać z opłatą za koszt postoju jachtu od 20 do 50 złotych w przypadku jachtów, których długość nie przekracza 10 metrów. Jednak do tej kwoty coraz częściej bosman doliczy kwotę za każdą osobę znajdującą się na jachcie. Reasumując można za noc w takim porcie zapłacić 150 – 250 zł za całą załogę.  Cena postoju w przypadku większych jednostek pływających powinna mieścić się w 100 złotych za dobę. Opłata za śluzę w Guziance zamknie się w 15-20 złotych. Nie bez znaczenia jest również pobór prądu w portach i dodatkowe opłaty z tym związane. Jest jeden wielki misz-masz w tej kwestii i warto dobrze wybrać port zanim spędzimy tam noc. 

Na co można liczyć w cenie czarteru jachtu na Mazurach?

W cenie znajduje się zazwyczaj wspomniane już 5 litrów paliwa. Ponadto liczyć można na ubezpieczenie jachtu, pomoc techniczną w czasie czarteru, stały kontakt z firmą czarterową w razie potrzeby, kapoki, mapy żeglarskie czy podstawowe wyposażenie. Zaliczamy do niego przede wszystkim toaletę, prysznic wraz z umywalką czy dostęp do kuchenki gazowej. Przeważnie jednak konieczne jest pokrycie kosztów gazu do kuchenki, sprzątania czy opróżniania toalety. Opłata za przygotowanie jednostki do rejsu nazywana jest Transit Log.

Czarter jachtów na Mazurach

Czarter jachtów na Mazurach

Czym jest opłata portowa i na czym polega?

Opłata portowa to złożona kategoria, która obejmuje szeroki zakres usług portowych oraz wydawania dokumentów związanych z pobytem w danym porcie. Wyróżniamy następujące rodzaje opłat portowych:

  • tonażową – która związana jest z wejściem oraz wyjściem statku z portu, jego przetransportowaniem przez teren portu czy odbiorem śmieci. /nie występuje na Mazurach/
  • przystaniową – jest związana z zajmowanym przez jacht miejscem na przystani.
  • pasażerską – która jest pobierana ze zejście pasażera jachtu na ląd lub jego wejście na jacht. Pobiera się ją zazwyczaj od każdego pasażera.

Postój w dniu odbierania i zdawania jachtu żeglarskiego jest przeważnie bezpłatny. Wszelkie opłaty uiszcza się pośrednio lub bezpośrednio u zarządzającego portem – w bosmanacie. Może on wyznaczyć do pobierania opłat również bosmana. Wysokość opłat portowych zależna jest przede wszystkim od samego portu, miejsca, typu lub wielkości jachtu czy sposobu i czasu korzystania z infrastruktury portowej.

Jak obniżyć koszty czarteru jachtu żaglowego?

Przeważnie ceny za wynajem są nieco wyższe w sytuacjach, w których chcemy zdecydować się na jacht w terminach takich jak majówka czy inne długie weekendy w ciągu roku. Jeśli rezerwujemy jacht z dużym wyprzedzeniem na konkretną datę, zapłacimy standardową cenę. Okazji można szukać, wybierając jachty na najbliższe wolne terminy, które zazwyczaj nie przekraczają kilku dni. To świetny pomysł, jeśli decydujemy się na spontaniczną wycieczkę. W większości firm czarterowych obowiązują zniżki First Minute oraz:

  • obniżona opłata dla stałych klientów lub takich, którzy wynajmują jacht po raz drugi lub trzeci,
  • niższe koszty dłuższych czarterów np. 14-dniowych.

Najlepszą metodą na uprawianie żeglarstwa i czarterowanie jachtu w dobrej cenie, jest po prostu pływanie poza sezonem wakacyjnym. Nie dosyć, że jest mniej tłoczno, lepszy wiatr to i cisza gwarantowana. Osobiście uważamy, że weekend majowy na Mazurach jest mocno przereklamowany i pogoda co roku płata różne figle. Jednak zawsze jest to otwarcie sezonu żeglarskiego i w Kanale Łuczańskim można podziwiać paradę jachtów i statków. 

Koszty czarteru jachtu można również obniżyć, porównując ceny wynajmu w różnych firmach. Dzięki temu można znaleźć ten sam jacht nawet kilkadziesiąt złotych taniej. Oczywiście podstawową kwestią, która pozwoli zaoszczędzić nieco środków, jest również oddanie sklarowanego jachtu, który będzie w pełni sprawny i czysty zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Ile kosztuje czarter jachtu na Mazurach? Średnio w sezonie wakacyjnym dla 6-8 osobowej załogi to kwota 3800 zł plus opłaty portowe za okres 6-7 dni. Taki sam czarter poza sezonem będzie kosztował około 2800 zł.