blog

Jak wyczarterować jacht na Mazurach? Wynajem krok po kroku

Wiatr we włosach, zapierające dech w piersiach krajobrazy, spokojna woda… i Ty. Marzysz o aktywnym odpoczynku na jeziorze? Postaw na czarter jachtu! Mazury to doskonałe miejsce dla każdego, kto uwielbia przygody. Co zrobić, żeby spędzić z bliskimi niezapomniane wakacje na jachcie na Mazurach? Przeczytaj, jak wyczarterować jacht. To praktyczne wskazówki, dzięki którym mazurskie jeziora staną przed Tobą otworem. Szykuj się na niezapomniany wyjazd! Spędź wakacje w kraju i zobacz Mazury 7 cud natury! 

Czy czarter jachtu na Mazurach jest dla Ciebie? Tak, jeśli…

…uwielbiasz aktywnie spędzać czas, szukasz przepięknych widoków i kontaktu z naturą! Na każdym rejsie po Mazurach przeżyjesz nową przygodę. To świetny sposób na wakacje z bliskimi, także dziećmi. W Klar Czarter masz do wyboru jacht żaglowy lub motorowy (często nazywany po prostu „houseboat”).

Jak wyczarterować jacht?

Jak wyczarterować jacht?

A co z patentem żeglarskim – czy jest niezbędny do czarteru jachtu? Wbrew pozorom niektóre łodzie na Mazurach wynajmiesz nawet bez takich uprawnień. Wszystko zależy od konkretnych parametrów. Jeśli połkniesz bakcyla, warto jednak zrobić patent żeglarza jachtowego lub sternika motorowodnego (a być może później także kolejne stopnie). Dzięki temu lepiej poznasz zasady i poczujesz się znacznie pewniej na wodzie.

Postaw na Mazury! Wynajem jachtu krok po kroku

Zaledwie kilka kroków dzieli Cię od niezapomnianego rejsu, w trakcie którego wynajmiesz jacht i popłyniesz od portu do portu z przyjaciółmi czy rodziną. Na jachcie będziesz spać, gotować, myć się, a przede wszystkim wspaniale bawić! Jak wyczarterować jacht, żeby cieszyć się niezapomnianym, ale też bezpiecznym rejsem? 

1. Wybierz interesujący Cię termin 

Zwykle jacht czarteruje się na minimum tydzień, od soboty do soboty (poza sezonem niektóre firmy oferują też krótsze okresy). Który termin jest najlepszy na wynajem jachtu? Mazury są szczególnie chętnie odwiedzane w wakacje (lipiec, sierpień) oraz długie weekendy (np. w majówkę).  Przewagą letnich miesięcy jest bez wątpienia pogoda – znacznie łatwiej wtedy o słoneczne dni i przyjemnie, ciepłe noce. To termin chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi, które w tym czasie mają wakacje. Latem na Mazurach więcej się też dzieje (m.in. imprezy, koncerty, zabawy).

Jeśli zależy Ci jednak na mniejszym ruchu na wodzie, wybierz maj, czerwiec lub wrzesień (z pominięciem długich weekendów). To spokojniejsze okresy, a przy tym po prostu tańsze. My tak robimy od lat. 

2. Przejrzyj dostępne firmy

Jakie firmy zajmują się czarterem jachtów? Mazury to miejsce, w którym znajdziesz sporo różnych ofert czarteru jachtów. Żeby przygoda na wodzie była bezproblemowa i bezpieczna, zwróć jednak szczególną uwagę na kilka czynników. Wybierz firmę czarterową, która:

 • działa z pasją i ma wieloletnie doświadczenie – wodę trzeba po prostu kochać, więc jeśli właściciele firmy sami pływają, doskonale wiedzą, czego oczekują inni pasjonaci;
 • ma przejrzyste warunki i zasady współpracy, 
 • bez problemu okaże Ci dokumenty jachtu związane z przeglądem technicznym i ważnym certyfikatem dopuszczenia do żeglugi, 
 • wystawia paragony lub faktury VAT za czarter jachtu, tak wspierasz rozwój regionu i infrastruktury,
 • zapewnia odpowiednie ubezpieczenie OC, AC jachtu – dzięki czemu możesz pływać spokojnie i bez obaw;
 • gwarantuje wsparcie i serwis na wodzie – zarówno pod kątem pomocy w wyborze atrakcji czy trasy, jak i ewentualnych napraw;
 • chętnie dzieli się zdjęciami i opisami jachtów – dzięki temu od razu znasz niezbędne szczegóły oraz sprawdzisz stan jachtu; 
 • dba o przeprowadzenie szkolenia – zanim wejdziesz na jacht, otrzymasz wszystkie niezbędne wskazówki.

3. Wybierz jacht na czarter dla siebie

Do wyboru masz jachty żaglowe i motorowe. Te pierwsze opierają się przede wszystkim na sile wiatru. Wymagają zatem większej wiedzy i regularnej obsługi, ale jednocześnie zapewnią niezapomniane emocje i ciszę na pokładzie, wolną od silnika. Drugie, tzw. houseboaty na czarter, sprawdzą się z kolei w przypadku miłośników spokojnego relaksu, którzy wolą polegać na mocy napędowej silnika. 

Wybierz taki jacht lub houseboat na czarter, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, umiejętnościom i uprawnieniom. Przykładowo dla rodzin z małymi dziećmi lepszą opcją będzie komfortowy jacht motorowy (Nautica 830) z wysokimi burtami. Z kolei grupa znajomych z doświadczeniem w żeglowaniu zapewne chętniej wybierze jacht żaglowy, który wymaga kontrolowania siły wiatru, ustawienia żagli itp.

W trakcie wyboru jachtu sprawdź też liczbę miejsc i kabin, wyposażenie (np. prysznic z ciepłą wodą, zbiornik wody pitnej, lodówka) czy łatwość prowadzenia. Dla wielu ważny jest również aspekt posiadania ogrzewania centralnego lub steru strumieniowego. Dzięki temu zapewnisz sobie i bliskim maksymalny komfort podczas rejsu.

4. Czarter bez uprawnień na Mazurach

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli planujesz czarter jachtu bezpatentu? Mazury to wody śródlądowe. Niektóre jachty wynajmiesz zatem bez żadnego patentu żeglarskiego. Bez uprawnień wyczarterujesz:

 • jacht żaglowy o długości do 7,5 m w kadłubie;
 • łódź motorową dowolnej długości o mocy silnika maks. 10 kW;
 • jacht motorowy o długości do 13 m w kadłubie, o mocy silnika maks. 75 kW i o maks. prędkości ograniczonej do 15 km/h.

Jak wyczarterować jacht o innych parametrach? Będą potrzebne odpowiednie uprawnienia. Większość dostępnych na Mazurach łodzi jest jednak dopasowanych do niedoświadczonych użytkowników.

Jak wyczarterować jacht?

5. Zarezerwuj jacht w ustalonym terminie

Jak wynająć jacht na Mazurach? Dziś rezerwację zrobisz przez Internet! Dobre firmy czarterujące jachty na Mazurach zapewniają szybki i wygodny sposób rezerwacji – kalendarz na stronie. Wystarczy wybrać odpowiednią łódź, określić termin, a potem uzupełnić formularz (podajesz m.in. imię, nazwisko, numer telefonu). Inne możliwości to rezerwacja telefoniczna lub mailowa. 

Pamiętaj, że dobre jachty na czarter rozchodzą się jak świeże bułeczki – nie zwlekaj więc do ostatniej chwili. W tym przypadku warto zrobić rezerwację nawet kilka miesięcy przez planowanym rejsem po Mazurach. Dzięki temu zapewnisz sobie dostępność wymarzonego terminu.

6. Poznaj wszystkie wskazówki i wpłać kaucję

Po zarezerwowaniu wybranego jachtu otrzymasz wskazówki dotyczące swojego rejsu. W Klar Czarter są one omawiane telefonicznie i wysyłane mailowo – poznasz dokładne informacje o konkretnym jachcie oraz dostępnym wyposażeniu. Dzięki temu możesz się odpowiednio przygotować, żeby wakacje były jeszcze przyjemniejsze i wygodniejsze. 

Standardowo przed samym rejsem wpłacasz również kaucję (preferujemy przelew). To pieniądze na pokrycie ewentualnych szkód, które zostaną Ci zwrócone po zdaniu jachtu. Kaucja działa też motywującą na pozostałą część ekipy, która mieszka na jachcie. Sam sternik ma lekko ułatwione zadanie by lepiej dbać o jacht, który jest wyczarterowany. W Klar Czarter transparentnie podchodzimy do kaucji i rozliczeń. Klient pokrywa realny koszt naprawy lub zagubionej części. Przedstawiamy na to rachunki lub wyceny pracy. 

7. Zgłoś się do portu i przejdź szkolenie

W jakim porcie ma miejsce czarter jachtu? Mazury to spory region, dlatego wszystko zależy od firmy czarterującej. Klar Czarter ma do dyspozycji dwa porty: Giżycko i Ryn. A od nowego sezonu też Ruciane-Nida. Jest to odpowiedź na komentarze klientów, którzy chcą mieć jeszcze bliżej do portu z Warszawy i okolic. Oba są niezwykle nowoczesne, wyposażone w sporo miejsc cumowniczych oraz infrastrukturę żeglarską. To właśnie w portach zasmakujesz żeglarskiego życia!

Zanim wypłyniesz w rejs, konieczne jest szkolenie. Tyczy się to przede wszystkim housebouatów. Jeśli posiadasz patent żeglarski i pływałeś nie raz po Mazurach to szkolenie dotyczy tylko technicznych aspektów jachtu i jego indywidualnej obsługi. W jego trakcie dowiesz się, jak obsługiwać jacht i poznasz funkcję różnych rozwiązań. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci pływać po mazurskich jeziorach. To doskonały moment, żeby zadać bosmanowi wszystkie swoje pytania i ustalić godziny zwrotu. 

8. Wypłyń w rejs i rozpocznij przygodę

Ostatni krok jest oczywiście najprzyjemniejszy – to moment, na który wszyscy czekają. Rozpoczęcie rejsu jest naprawdę ekscytujące! Mazurskie jeziora oferują tak wiele, że nie ma mowy o nudzie. 

Jeśli marzysz o niezapomnianym wyjeździe, postaw na sprawdzony czarter jachtu. Mazury tylko czekają, aż je odkryjesz! Wybierz komfortowy houseboat lub zapewniający mocne wrażenia jacht żaglowy i wyrusz się na niezapomnianą wyprawę po mazurskich jeziorach. 

Jeśli chcesz sobie ułatwić nawigowanie i planowanie rejsu po Mazurach, sprawdź polecane przez nas aplikacje dla żeglarzy

Do zobaczenia w porcie!

Maciek Straus