blog

Klimatyczne porty na Mazurach. Małe, urokliwe z duszą.

Zobacz jakie klimatyczne port na Mazurach są dostępne dla żeglarzy. Piękne jeziora oraz otaczająca je przyroda przyciągają tłumy każdego sezonu wakacyjnego. Na mazurach znajduje się wiele różnorodnych portów, które pamiętają jeszcze lata 80 czy 90 lub są też nowo wybudowane. Warto jednak poszukać tych wyjątkowych miejsc, aby poznać Mazury i ich wyjątkowy klimat z dala od tłumów i w wyjątkowej atmosferze. Jakie małe porty lub przystanie żeglarskie warto więc odwiedzić żeglując po mazurskich jeziorach? Sprawdź jakie wg nas są klimatyczne porty na Mazurach!

Przystań Leśna Keja Bogaczewo

Leśna Keja znajduje się w Bogaczewie w północnej części jeziora Bocznego. Jest to miejsce z pewnością wyróżniające się na tle innych małych przystani żeglarskich. Wszystko ze względu na ascetyczne wyposażenie i wyjątkowy klimat miejsca dla żeglarzy. Jest to bowiem trochę pole namiotowe z sanitariatami ale oddalony od miast turystycznych. Tutaj w najbliższym otoczeniu znajdują się drzewa oraz dzika roślinność. Jednak miejsca dla jachtów jest sporo i z powodzeniem można rozbić tu namiot czy podjechać kamperem. Leśna keja to ciche i urokliwe miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu żeglarzom poszukującym dzikości i kontaktu z naturą. Linia brzegowa jest dość płytka, a brzegi trawiaste i piaszczyste. Dzięki temu każdy z cumujących przy oddalonych od siebie pomostach ma swoją własną plażę. Miejsce to nie posiada wielu udogodnień sanitarnych. Znajduję się tam oczywiście toaleta, prysznice oraz niewielki plac zabaw dla dzieci i miejsca na ogniska. NA terenie Leśnej Kei w Bogaczewie znajduje się bar, gdzie można zjeść fast food i napić się lokalnego piwa Kormoran

Leśna Keja Bogaczewo

Leśna Keja Bogaczewo

Klimatyczne porty na Mazurach – w sezonie brak miejsc

W sezonie wakacyjnym po godzinie 16 czy 17 nie ma już miejsc przy pomostach. Jest to bardzo popularne miejsce dla żeglarzy płynących z Niegocina (Giżycko) lub wracających kanałami z jeziora Tałty na północ. Jest tutaj klimat dawnych lat ale z uprzejmą obsługą i zadbanym miejscem. Właściciele dbają o czystość, sanitariaty oraz segregację śmieci. Wieczorami spor ognisk, szant lub grilli. W porze porannej przepływa sporo motorówek – stąd może jachtami mocno kołysać. 

Leśna Keja

Leśna Keja

Port Bogaczewo – Przystań na dłużej

Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Mazur to Port Bogaczewo znajdujący się w miejscowości Bogaczewo przy południowej części jeziora Bocznego. To, co charakteryzuje to miejsce to przede wszystkim port jest częścią hotelu z usługami SPA.  Dużo zadbanej zieleni oraz wszelkie udogodnienia, aby spędzić miło czas. Port oferuje dostęp do prądu, wody, toalet i pryszniców. Linia brzegowa raczej płytka. Dodatkowo można skorzystać z oferty gastronomicznej, placu zabaw dla dzieci oraz wypożyczyć sprzęt wodny. Można również rozbić namiot bądź podjechać do portu kamperem lub przyczepą.

Z naszych doświadczeń wiemy, że w weekendy są tutaj wesela i jeśli ktoś nastawia się na ciszę to raczej w weekend będzie o nią ciężko.

Przystań & Camping Sun Bila

Sun Bila to stosunkowo nowe miejsce na mapie Mazur, które zostanie dodatkowo rozbudowane w 2022 roku. Przystań zlokalizowana jest w Bogaczewie przy zachodnim brzegu jeziora Bocznego. Żeglarze mogą korzystać z nowiusieńkich pomostów z y-boom’ami, podstawowych mediów oraz sanitariatów i miejsc do zmywania naczyń. Dodatkowym udogodnieniem jest mała plaża z płytkim brzegiem, gdzie można się kąpać. Ponadto można skorzystać z opcji wypożyczenia sprzętu wodnego. Jeśli chodzi o otoczenie przystani, jest ona otoczona lasem, który daje cień i wytchnienie w upalne dni. Na miejscu znajduje się mikro-sklep. Przystań ma głębokość od 1 do 6 m.

Jest to też dobre miejsce dla osób, które podróżują kamperem lub przyczepą albo szukają pola namiotowego na Mazurach z dostępem do jeziora. Przyjemni i uprzejmi właściciele, którzy realizują swoje marzenia. Pozdrawiamy 

Sun Bila Przystań

Sun Bila Przystań

Marina Rydzewo

Na uwagę zasługuje również Port Marina położony w Rydzewie przy wschodnim wybrzeżu jeziora Bocznego. Jest to miejsce, gdzie znajduje się wszystko, co jest niezbędne do udanego wypoczynku. Port otacza zadbana zieleń oraz lasy. Dodatkowo dostępna jest plaża i restauracja, gdzie można zjeść ciepły posiłek, w tym dania regionalne. W porcie znajduje się wiele atrakcji dla dzieci, dostęp do prądu, sanitariatów oraz wody. Linia brzegowa wynosi od 1 do 1,8 m. Rydzewo, w którym znajduje się port to doskonała atrakcja i oderwanie się od żeglarstwa, ponieważ w mieście można zobaczyć kilka zabytków.

Port Marina to również domki na wynajem i miejsce gdzie można stanąć kamperem. Właścicielom udało się zachować klimat dawnych lat ale z szeregiem udogodnień, które są dzisiaj ważne dla żeglarzy i osób, które np. żyją w kamperze

Port Stanica Żeglarska Korektywa 

Stanica Żeglarska Korektywa to port położony w Piaskach u wybrzeży jeziora Bełdany i Mazurskiego Parku Narodowego. Jest to duży port o głębokości od 1 do 2 m, do którego prowadzi wąski kanał. Posiada 200 miejsc przy kei, wszelkie niezbędne media, zadbaną plaże, plac zabaw dla dzieci, sklep, nową restaurację Tatarak oraz miejsce na ognisko oraz sanitariaty. W pobliżu znajduje się hotel Mazurski Raj, w którym oferowane są pokoje i noclegi. Skorzystać można również z usług pobliskiego sklepu spożywczo – przemysłowego. Dodatkową zaletą miejsca jest to, że można tutaj wykorzystać  warsztat szkutniczy i dokonać ewentualnych napraw jachtu. 

Nie jest to tanie miejsce, w opinii wielu osób jest to kultowy port i miejsce dla osób, które cenią sobie jakość i wiele udogodnień. My z chęcią co sezon tutaj wpływamy i liczymy, że kiedyś będzie to nasz macierzysty port. Mamy wielki sentyment do tego miejsca, jeszcze z lat 90. 

Przystań Mamerki

Niewielką, ale bardzo klimatyczną przystanią są kultowe Mamerki. Port ulokowany jest w północno – zachodniej części popularnego jeziora Mamry. Linia brzegowa jest bardzo płytka, dlatego cumowanie wymaga nieco doświadczenia z podniesioną płetwą ponad lustro wody. W obrębie przystani można skorzystać z prostych sanitariatów, miejsca na ognisko oraz rozbić namiot. Niewątpliwie największą zaletą tego portu jest bliskość najważniejszych atrakcji Mazur. W Mamerkach znajdują się systemy bunkrów z II Wojny Światowej. Miejsce idealne do odpoczynku i zwiedzania dla miłośników historii.

Do bunkru w Mamerkach idzie się z tego portu około 8 minut. Jedyne co zniechęca do tego spaceru to rodzina komarów, która czyha co roku na turystów. Jak nic komary też mają swoje aplikacje do tropienia ludzi 😉 

Stanica Wodna Kietlice 

Stanica Wodna Kietlice to port również ulokowany u wybrzeży jeziora Mamry. Stanica niedawno zmieniła właścicieli i już widać zmiany. Brzeg dość płytki – do 1 metra wymaga sprawnego manewrowania podczas cumowania. W otoczeniu portu znajduje się pensjonat, który został ulokowany w dawnych zabudowaniach pruskich. Znajdziemy tu oczywiście sanitariaty, plac zabaw dla dzieci, miejsce na grilla. Można też skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Na miejscu warto odwiedzić lokalną tawernę ulokowaną w zabytkowym budynku, gdzie w sezonie odbywają się koncerty szantowe. Pyszne pierogi i ryby. W pobliżu znajduje się pole namiotowe oraz camping dla kamperów, gdzie można przenocować domem na kołach. 

Z portu do stanicy idzie się schodami przez las. Miejsce jest nie nowoczesne, pamiętające lata 80 czy 90. Jest to jeden z ulubionych portów dla nas. Polecamy i również w tym sezonie będziemy. 

Port Trygort

Port Trygort to niezwykle urokliwe i piękne miejsce. Zlokalizowany jest nad jeziorem Przystań w otoczeniu czystej wody oraz wyjątkowych widoków. Dużą popularnością w porcie cieszy się tamtejsza restauracja serwująca pyszne posiłki. Port oczywiście posiada niezbędne sanitariaty, jednak są one nieco oddalone od przystani. Na miejscu dostępny jest prąd, plaża, plac zabaw, miejsce na ognisko oraz camping, a linia brzegowa posiada głębokość od 1,2 m.

Dużą atrakcją Trygortu jest to, że w jego pobliżu znajduje się punkt widokowy Góra Wiatrów, domki do wynajęcia, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz plaża z boiskami do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną. Dodatkowo miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek znajdą tu mnóstwo atrakcyjnych tras. 

Port&Chillout Stare Sady

Pływając po jeziorach na Mazurach warto również odwiedzić Port & Chillout Stare Sady położony przy zachodnim brzegu jeziora Tałty. Jest to niewielki port z brzegiem dość głębokim – od 16 do 5 m. W porcie znajduje się wszystko, co jest konieczne podczas urlopu. Na miejscu skorzystamy z prądu, pryszniców, toalety, a także piaszczystej plaży z hamakami i leżakami. Dodatkowo port oferuje wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz możliwość relaksu w sadzie z jabłkami. W porcie jest  lubiana przez żeglarzy restauracja. 

To jeszcze nie koniec naszych ulubionych, małych i klimatycznych portów. Ciąg dalszy nastąpi…

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Legendarny Port Sztynort

Giżycko. Historia miasta 

Aplikacje dla żeglarzy. Które warto używać.